Buy Microchip PIC12LF1822-I/MF VDFN8 PIC 8-Bit Microcontroller Ic Chip
loading
Share to:
facebook sharing button
twitter sharing button
line sharing button
wechat sharing button
linkedin sharing button
pinterest sharing button
sharethis sharing button
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN
  • PIC12LF1822-I/MF
  • Microchip Technology
  • Tube
  • 8-VDFN Exposed Pad
  • Yes
  • 3211
  • PIC series Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-DFN (3x3)
SKU:
Availability:
Quantity:
PDF Export
TYPE
DESCRIPTION
Category
Integrated Circuits (ICs)
Embedded - Microcontrollers
Mfr
Microchip Technology
Series
PIC® XLP™ 12F
Package
Tube
Product Status
Active
Core Processor
PIC
Core Size
8-Bit
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O
6
Program Memory Size
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)